yukarı

MAHKEMEDE SAVAŞ SANATI

Eklenme tarihi : 10:29 04 Ekim 2012 Perşembe
Hewes & Associates şirketinin sahibi Patty Hewes yılların deneyimine sahip, yöntemleri sorgulamaya açık, kalbi nasır bağlamış bir avukat. Bugüne dek ele aldığı her davadan zaferle ayrıldı. Fakat aynı başarıyı kişisel hayatında da yaşadığını söylemek zor. Tüm bu çetrefilli davalar sırasında özel hayatında pek çok sarsıntı geçirdi. Kocasının onu aldattığını öğrendi ve boşanmak zorunda kaldı, oğlu annesinin canına bile kast eden öfkeli bir genç haline geldi, şirketindeki sağ kolu, aileden kabul ettiği Tom, bir cinayete kurban gitti. Sonunda Patty’nin elinde henüz saf ve temiz bir avukatken işe aldığı ama yaşattıklarıyla en az kendisi kadar yaralı bir insan haline gelen Ellen Parsons’dan başka kimse kalmadı. Aralarındaki sevgi-nefret ilişkisi aldıkları her dava ile yeni bir boyut kazandı. Patty, uzakta bile olsa Ellen’ın neler yaptığını her zaman takip etti. Ellen ise ışığa uçan pervane gibi, yaklaşınca yanacağını bile bile Patty’den uzak durmayı başaramadı.

TAZMİN EDİLEMEZ ZARAR
Peki, biri henüz yeni olgunlaşan, diğeri ise işinin ustası olan bu iki avukat buraya nasıl geldiler? Filmi geri saralım ve olayların nasıl başladığını birlikte hatırlayalım: Dizinin birinci sezonunda Patty Hewes henüz taze bir avukat olan Ellen’ın ayağına kadar gelip iş teklifi yaptığında genç kız teklifi hemen kabul etmiş ama Patty’nin bu tavrına bir anlam verememişti. Bir süre sonra nişanlısı David’in kız kardeşi ile üstlendikleri dava arasındaki bağlantı ortaya çıkınca, Ellen neden işe alındığını anlamaya başladı. Şirketinden milyarlarca dolar hortumlayarak çalışanlarını aldatan Arthur Frobisher’a karşı açılan dava kazanılsa da Ellen bu davanın en büyük kaybedeni oldu. Kendisine yapılan saldırıdan kurtuldu ama nişanlısının cinayete kurban gitmesine engel olamadı. Bu durum Ellen’ın kendisini suçlaması ve Patty’yi sorgulamasına yol açan uzun bir yolun başlangıcı oldu.

Dizinin ikinci sezonunda Ellen başına gelenlerde Patty’nin parmağı olduğuna emindi ve yakalanması için FBI ile işbirliği yaptı. Durumdan şüphelenmemesi için Patty’nin şirketinde çalışmaya da devam etti. Bu kez bir bilim insanı olan Daniel Purcell, Patty Hewes’ın yardımını istiyordu ve söz konusu dava Ultima adlı enerji şirketinin çevreyi kirleten faaliyetleri ile ilgiliydi. Her ne kadar Purcell daha sonra saf değiştirse de, bu gelişme Patty’yi durduramadı. Ultima’nın patronunun çevirdiği tüm dolaplar ve Ellen’ın gizli planlarına rağmen, Patty her şeyi lehine çevirmenin yolunu buldu ve davayı sonuca ulaştırmayı başardı. Bu sırada Ellen sonunda Patty’den kendisine düzenlenen saldırıda parmağı olduğuna dair bir itiraf almayı başardı ve bu şirkette işinin bittiğine inanarak Patty ile yolunu ayırdı.

Üçüncü sezonda Ellen Parsons yaşananları ardında bırakmış, artık Bölge Savcılığı’nda çalışmaya başlamıştı. Hewes & Associates ise tüm birikimlerini kaybeden şirket hissedarlarının Louis Tobin’e karşı açtığı davayı üstlenmişti. Patty, Ellen’ın aklına girmeyi ve onu tekrar davaya katmayı başardı. Tobin davası her zamankinden daha yırtıcı bir dava olacağa benziyordu ve öyle oldu. Patty’nin sağ kolu Tom Shayes,Tobin’in şirketine para kaptıranlardan biri olarak, çıkış yolu bulmak için tüm gücüyle mücadele etti. Aileyi savunan avukatla ilgili çarpıcı gelişme Patty ve ekibine büyük bir koz verdi, fakat bu ipucu aynı zamanda Tom Shayes’in sonunu getirdi. Patty bir kez daha davayı kazansa da bu kez ‘aileden biri’ olarak gördüğü Tom’u kaybetmenin acısını yaşadı. Patty sezon boyunca kendisinden çok büyük bir kadınla birlikte olan oğluyla da baş etmeye çalıştı. Verdiği rüşvet işe yaramayınca işi hapse attırmaya vardıran Patty, oğluyla arasının açılmasına neden oldu. Ellen ise davanın sonuna doğru nişanlısını öldüren kişinin Arthur Frobisher tarafından tutulan bir polis olduğunu öğrenerek, eski bir defteri tamamen kapattı.

Damages’in dördüncü sezonu, Tobin davasından iki yıl sonrasını ele alıyor. Ellen yine Patty’nin şirketinden farklı bir yerde çalışıyor. Fakat bir taraftan da bu ofiste kendisine yeterince kıymet verilmediğini düşünüyor. Genç kadın, özel bir askeri şirket olan High Star’ın sahibi Howard T. Erickson’ı takibe almış durumda. Bu arkası güçlü adama dava açmak kolay değil, nitekim Ellen böyle bir davayla başa çıkabilecek tek isim olan Patty ile bağlantıya geçiyor. Böylece bu iki hırslı kadın bir kez daha ateşle oynamaya başlıyor...

DİĞER HABERLER